בית חכם ומערכות חכמות- כל מה שרצית לדעת

אם גם אתם שמעתם על בית חכם והסתקרנתם מה עומד מאחוריי המילים המפוצצות האלו ואיך בית כזה יכול לעזור לכם, אתם בחברה טובה. כל שנה יותר ויותר אנשים מגלים את היתרונות הרבים בשילוב מערכות בית חכם. מערכות בית חכם שמשולבות בבית שלכם מקנות לכם את היכולת לשלוט על הבית מכל מקום בעולם , זאת אומרת שעם הציוד המתאים אתם יכולים לשלוט בשואב אבק, בתריסים, חלונות,  ממטרות, טפטפות מקררים וכל מכשיר חשמלי באמצעות הטלפון שלכם או באמצעות מכשיר ייעודי.

בשנים האחרונות בית חכם הפך אט אט למוצר נדרש לא רק ע"י חובבי הטכנולוגייה הגבוהה אלא ע"י כל סוגי האנשים, גילאים שונים, מגזרים , וקבוצות שונות. כולם יכולים להנות מהבית החכם .

בשביל להנות מהיתרונות הרבים לא חובה להפוך את כל הבית לממש אחד, כלומר יש אנשים שאכן יכולים לנהל את כל הבית , מכל מקום בעולם, באמצעות הטלפון שלהם. אבל לאדם הממוצע לא תמיד יש צורך, מערכות בית חכם נמכרות בתקציבים שונים ויכולות להפוך את השינוי לתהליך הדרגתי וטבעי, ואף יותר מכך, תהליך שמותאם

לתקציב שלכם.

אז מה זה בית חכם?

via GIPHY

בית חכם הבנוי בבסיסו על מערכת החשמל החכם, מערכת החשמל החכם מאפשרת שליטה בתאורה, מזגנים תריסים וכמעט כל מכשיר חשמל שעולה במוחכם. הבית החכם ניתן לשליטה באמצעות מכשיר שליטה ייעודיי, לדוגמא הטלפון שלכם ומאפשר לכם לנהל את כל הבית , בקלות , בממשק אחד, ומכל מקום.

לא צריך להיות נביאים וצפי עתידות גדולים כדי להבין שתוך כמה שנים בתים חכמים צפויים להיות הסטנדרט של הבנייה וההתחדשות בעולם.

המהפכה הטכנולוגית מאפשרת לנו לעשות דברים שמעולם לא עשינו קודם והבית החכם הוא בדיוק דוגמה למערכת שיכולה באמצעות ההתפחות הזו להקל ולשפר את חיינו.

בית חכם? בנייה חכמה? מבולבלים?

אם גם אתם נתקלתם בשני המושגים ורוצים להבין טיפה יותר טוב או סתם לקבל מושג מה ההבדל בין בנייה חכמה לבית חכם והאם קיים הבדל כזה בכלל, אנחנו נעזור לכם.

בית חכם הוא למעשה הבית שתיארנו בהתחלה, שרובו מבוסס על חשמל חכם והמון מוצרים חכמים נוספים.

בנייה חכמה היא כינוי התהליך של בית מסוג זה , כאשר לרוב בנייה חכמה היא ביטוי לבניית בית חכם מאפס. בעוד המון בתים רק מתאימים את הבית הקיים ומכניסים מערכות חכמות ומוצרים חכמים לביתם, בנייה חכמה היא לרוב, בית שמראש נבנה בתור חכם וכולל מערכות מחזור מים, חשמל , וכמובן כל הפונקציות של בית חכם.

רוצים ללמוד עוד על בנייה חכמה? הכנו מדריך בדיוק עבורכם!

מדריך בנייה חכמה, כל מה שרצית לדעת

בית חכם למי זה מתאים?

בית חכם מתאים לכל בן אדם, בין אם אתם משפחה ברוכת ילדים או זוג פנסיונרים שרוצים להנות מהחיים. הבית החכם הוא לא רק רכישה שיכולה להקל על החיים שלכם ולהפוך אותם ליותר נוחים, המערכות השונות בבית בהחלט חוסכות לכם זמן, אנרגיה וגם משאבים שהתרגום של כל שלושת המרכיבים הללו הוא כסף.

תפקידן של המערכות החכמות הוא להקל עליכם בתור צרכנים ולתת לכם את החוויה הטובה ביותר, כל בן אדם בעולם יכול להנות משליטה יותר טובה על הבית,ולכן המון אנשים מכל קצוות האוכלוסייה מעדיפים להתחיל ולרכוש מערכות חכמות.

אם השארתם את הדוד דולק ואתם בצפון , או השארתם מספר אורות ביציאה מהבית, מהיום שיש לכם מערכות חכמות ניתן לשלוט על הכיובי וההדלקה של המערכות בלחיצת כפתור מהטלפון, דבר שייקל עליכם מאוד ויכול לחסוך לכם כאבי ראש וכן, גם חשמל.

תהליך הפיתוח של טכנולגיית הבית החכם

עד לא מזמן, שליטה בתהליכים אוטומאטים מפאנל ניהול מרכזי הייתה נפוצה בעיקר בחברות מסחריות גדולות שהשתמשו בטכנלוגיות הללו לצורך הפקת תהליכי ייעול ותוצרת רבה יותר. מבחינה טכנית, מהפכת "האינטרנט של הדברים" הובילה לכך שכל מכשיר יכול לקבל ip , ממש כמו מחשב ולכן יכול להיות נשלט באמצעות הרשת.  יכולת זאת העניקה את הפירצה הטכנולגית שאפשרה לא רק למכשירים שמחוברים לwifi כמו מחשב ומדפסות להיות בהתממשקות עם מכשירים אחרים, אלא גם לאורות, תריסים ומכשירי חשמל שונים את היכולת לעבוד באותה הרשת .

כאמור, רוב המערכות והמוצרים החכמים מבוססים על טכנולגיית החשמל החכם, שמאפשרת לכל שקע להיות בר שליטה.

חשמל חכם ושקעים חכמים

חשמל חכם הוא למעשה השם שניתן למערכת ותשתית ניתנת לתכנות אשר נותנת את האפשרות התכנותית לשקע פשוט ולוח חשמל גדול. במילים פשוטות, חשמל חכם נותנת לצרכן הסופי את האפשרות לשלוט בפשטות על מערכות החשמל בביתו, ניתן להתקין חשמל חכם בכל בית , ונותנת את אפשרות השליטה על האודיו, מערכות ביטחון , אזעקות אש, וידיאו , תריסים ניקיון וכמעט כל מערכת חשמלית.

חשמל חכם הוא הבסיס לתשתית הטכנולוגיית שאפשרה את בניית הבית החכם וכל תהליך הבנייה החכמה.

שקע חכם אלחוטי, מאפשר לכם להפוך כל מכשיר חשמלי לחכם ללא הכנת כל תשתית רלוונטית. מעתה תוכלו לשלוט על זמני הדלקה וכיבוי של מכשירים חשמליים בקלות ובאופן פשוט.

רוצים ללמוד עוד על חשמל חכם? אתם יותר ממוזמנים לקרוא על חשמל חכם בבלוג שלנו

על מה אתם יכולים לשלוט באמצעות הבית החכם?

אז ככה,  שקיום כמעט כל מכשיר יכול להיות נשלט ע"י מערכות בית חכם. תהליך ההתפתחות הטכנולוגי פריצות הדרך שהובילו למהפכת הבית החכם הובילו לכך שכמעט כל מה שעולה במוחכם יכול להיות חלק מהחגיגה. מטבח,תאורה, מצלמות אבטחה, תריסים , שואבי אבק, מקררים , מייבשים, מכונות כביסה,מזגנים  ועוד ועוד ועוד.

תארו לכם שאתם בדרך הביתה מהעבודה, בחוץ חם מאוד ואתם זוכרים שהכלב נשאר בתוך הבית. באמצעות הבית החכם אתם יכולים לפתוח לכלב את החלון למרפסת (ולסגור אותה), להפעיל את המזגן בטמפ, הרצוייה, לבדוק מה יש במקרר , ולהעביר שואב אבק. וכמובן שלראות את הכל קורה מהטלפון שלכם.

אין ספק, העתיד כבר כאן.

יתרונות של בית חכם

כמובן שהיתרון הבולט לכל כאשר חושבים על הבית החכם הוא נוחות. בית חכם הוא ללא ספק כלי שהופך את החיים שלכם לנוחים הרבה יותר ועל כך אין ויכוח. תתפלאו אבל יש עוד שני  יתרונות מרכזיים שהבית החכם יכול לעזור לכם בהם מאוד.

אבטחה וביטחון

ברור לכל שכאשר יש לכם מצלמה בבית , שמצלמת 24/7 את הביתה ומחוצה לו,  שער חכם שנפתח עם תביעת האצבע שלכם וגם כלב חמוד, הבית שלכם יותר מוגן. אבל בית חכם הוא הרבה מעבר לכך. דמיינו שהשארתם את המפתחות לגיס שלכם בסוף השבוע שלא הייתם בו.  לצערכם, לגיס נאבדו המפתחות ועכשיו מסיבות בטחוניות אתם תרצו כמובן להחליף אותו. עם הבית החכם לא רק שתחסכו כסף בהחלפה אם יש ברשותכם מנעול חכם שיכול להחליף את הקוד בלחיצת כפתור, גם טרחה רבה תחסך ממכם.

יעילות

בנוסף להגברת הביטחון באמצעות מערכות בית חכם אתם יכולים לחסוך המון זמן באמצעות הפעלת המערכות ההכרחיות שאתם מתכננים להפעיל ברגע שתגיעו הביתה.  תעצרו שנייה ותחשבו כמה זמן אתם יכולים לחסוך כל יום, כל שבוע, כל חודש וכל שנה. וזמן כמו שאנחנו יודעים, שווה כסף.

יעילות אנרגטית

ייצור חשמל באמצעות מערכות סולריות שכבר מוטמא בהמון בתים חכמים חוסך להמון משפחות ישראליות בתלוש חשבון חברת החשמל באופן קבוע.

בנוסף למערכות ירוקות מסוג אלו, בית חכם שנבנה מאפס הוא בעל יכולות טרמיות ובידוד גבוהות , שנבנה מראש לתחוזקה מינמאלית.

בבתים חכמים רבים משתמשים במים אפורים- כאלו שנפלטו מהכיור לדוגמה ומשתמשים בהם להשקיית הגינות.

חיסכון

שכחתם את הדוד דולק? שכחתם את המזגן ? לא עוד. מעתה והלאה גם אם חס וחלילה שכחתם איזשהו מכשיר חשמלי דלוק, מעתה יש לכם את היכולת לכבות אותו ברוגע ושלווה תוך כדי שאתם בישיבת צוות בעבודה.

בנוסף, בהמון בתים חכמים חשמל חכם מעניק את האפשרות לשלוט בצורה טובה יותר על כל הוצאות ותצרוכת החשמל הביתית שמתבטאת בחסכון כספי משמעותי.

בהמון בתים חדשים ובאמצעות בנייה חכמה מותקנות מערכות ייצור חשמל סולריות עצמאיות שמאפשרות לכם לחסוך , ליצור חשמל עבור הבית וגם לקחת חלק חשוב ומשמעותי של איכות הסביבה.

כמובן כמו שהצגנו החסכון במים בסעיף היעילות הקודם, שימוש במים אפורים להשקיית גינות חוסך לסביבה , לכם, ולחשבון שלכם המון מים וכסף.

אז איך בית חכם עובד?ומה זה בית חכם אלחוטי?

הזכרנו כבר את האינטרנט של הדברים או iot בהגה המקצועית, אז בפשטות,  כל מכשיר שיכול לשדר ולהחזיר אותות, באמצעות מספר טכנולוגיות שעוד מעט נרחיב אליהן, יכול להתממש במערכות של בית חכם.  במהלך השנים פותחו מספר פרוטוקולים שעזרו ליצור קרקע פורייה בפיתוח טכנולוגיות הבית החכם וכולן מעבירות מידע.

)רשת)ANT

רשת זו פותחה במקור עבור חברות שרצו לעקוב אחרי נתונים שונים בספורט וחיי הכושר. משתמשים בה בתדר של 2.4 GHZ והיתרון המרכזי שלה שהיא משתמשת במשאבים מזעריים, בכך היא דומה ל Bluetooth- בלוטות'

– בלוטות

כנראה שאתם כבר מכירים את הטכנולוגייה הזו , אתם משתמשים בה לחבר את הרמקול לטלפון או אפילו קיום באוזניות אלחוטיות. המפתחים אוהבים את הטכנולוגייה וממשיכים לפתח אותה ללא הפסקה. היא משתמשת במשאבים קטנים מאוד מבחינת צריכת חשמל ולאחרונה הוכפלה כמות המידע שניתן להעביר באמצעות הבלוטות'.

wifi

טוב את הוויפיי כולנו מכירים, ומי שלא, אני לא יודע מה להגיד. משתמשים בוויפיי כמעט בכל פעם שרוצים להתחבר לאינטרנט במקומות ציבוריים. וזאת בדיוק הנקודה מאחוריי הטכנולוגייה, רוחב הפס וכמות המידע שמועבר בטכנולוגייה יחסית גדול אך בהתאמה כמות צריכת המשאבים עולה בהתאם.

ZigBee

כנראה הטכנולוגייה הכי פחות מוכרת ברשימה. נגיד בקצרה שגם היא כמו הבלוטות' וה ANT משתמשת במשאבים מזעריים ולכן יש לה יתרון חשוב מאוד. באופן עקרוני משתמשים בטכנולוגייה יותר לקשרים קצרי טווח מאשר ארוכי טווח.

כפי שאתם יכולים לראות, בית חכם אלחוטי הוא השם לכל מערכת התקשורת המוצגת לפניכם. כעיקרון, יש קשר אחלוטי בין המכשירים שלכם למערכת הניהול, ולכן המון אנשים מכנים את הבית החכם, בית אלחוטי.

כמה עולה בית חכם?

המחיר של בית חכם תלוי מאוד ברמת האבזור והדרישות שלכם. כעיקרון, אתם יכולים לבנות בית חכם בעצמכם, כמו שאתם יכולים לראות במדריך- בית חכם עשה זאת בעצמך ואז העלויות יכולות להיות מוזלות, ע"י רכישה של מוצרים בודדים לבית חכם ותהליך נכון אתם יכולים אט אט לבנות לכם את הבית בעצמכם, אך גם כאן המחירים הם לא זולים ועבור מערכות טובות משלמים אלפי ועשרות אלפי שקלים.

הכנו עבורכם מדריך של מחירי מחירון מומלצים ועדכניים לבניית בית חכם ורכישת חלק מהשירותים והמוצרים הנלווים.

אם אתם רוצים לפנות לאחת מחברות שמתמחות בבניית בית חכם, המון פעמים תקבלו הצעות מחיר שונות באופן דרמטי. חלק מהחברות עובדות עם מוצרים זולים יותר וחלק עובדות עם מוצרים לבית החכם היקרים ביותר, בנוסף עלויות ההתקנה הן לא נמוכות.

בנייה חכמה של בית מאפס כמובן שיקרה יותר מבנייה רגילה אך החסכון הרב שתוכלו להשיג בחשבון החשמל והמים חשוב שיהיה מגולם בשיקולי ההשקעה שלכם.

אם אתם נכנסים לתהליך תדעו שהוא לא זול, ועדיף לא להתפשר על פתרון זול. המחיר משתנה על פי גודל הבית, רמת האבזור, ציוד ודרישות מיוחדות.

מדובר על סדר גודל של עשרות אלפי שקלים עבור התקנה ומערכת מלאה.

חברות בית חכם

כאשר אנחנו מדברים על חברות שמתמחות בבניית בתים חכמים או הוספת מערכות חכמות לבתים יש להזהר משום שמגוון השירותים שעומדים תחת הגדרת הבית החכם הוא רחב ביותר. חלק מהחברות מציעות פתרון חלקי או מוצרים בודדים שהם צעד אחד לעבר הבית החכם. חלק מן החברות מציעות פתרון מלא של אבזור הבית והתקנה מלאה ולכן יש לבדוק טוב מאוד את הדרישות והחוזה לפני תחילת כל בנייה.

הרבה לקוחות שואלים על הבית החכם של בזק, בית חכם של גוגל ובית חכם של שיאומי. נסייג ונומר שכל מערכת דומה אך שונה בתכלית. "הבית החכם" הוא לא של בזק גוגל או שיאומי, הוא הבית שלכם, והחברות האלו מספקות מוצרים ומערכות לבית החכם .

בית חכם למתחילים

אנחנו ממליצים ללקוחות שמעוניינים לבחון את השימוש בבית החכם והאם המעבר הטכנולגי באמת מתאים להם, לעשות את השינוי בהדרגה ולהתחיל בהטמעת מספר מערכות חכמות ורכישת מוצרים עתידית שיהיו מותאמים ויכולים לספק חוייה חכמה לבית כגון שואבי אבק, מקררים וכו'.

המון מן המכשירים הללו כבר מספקים היום חווית משתמש חכמה , כלומר נותנים לכם את היכולת לשלוט על המוצר מרחוק. בדיקה כזאת היא בהחלט התחלה מומלצת למתחילים שרוצים לבנות בית חכם , לאחר שויידאתם שאתם באמת מתאימים לחוויה הזו ניתן בשקט ובבטחה לשכור חברה שמתמחה בבניית בתים חכמים או לעשות את זה בשיטת "עשה זאת בעצמך"

בית חכם עשה זאת בעצמך

כן, אתם יכולים לבנות את הבית החכם בעצמכם , ולפעמים זה הפתרון המומלץ ביותר. בניית בית חכם אפשרית ומתאימה לאנשים בעלי אוריינצטיה טכנית שיש להם ידע אפילו חלקי ביותר בהתקנת מערכות. אתם יכולים לבנות את הבית בעצמכם ואף מומלץ להתחיל בהדרגתיות ברכישת מוצרים ומערכות לבית החכם, כך תוכלו לתכנן, לראות ולבנות בסדר וארגון את הבית שלכם ולהתאים אותו לדרישות שלכם.

בית חכם מוצרים

כמו שאמרנו, בית חכם מורכב מהמון מוצרים ומערכות שמעניקות לו יכולת ברמה כזו או אחרת. הכי חשוב להשקיע במוצרים טובים ואיכותיים שיספקו לכם פתרונות לטווח הארוך ולא בתחליפים זולים.  אתם מוזמנים להכנס למערכת ההמלצות שלנו ולראות את המוצרים שאנו ממליצים עליהם בתחילת תהליך הפיכת הבית לחכם ולהנות ממוצרים איכותיים ואף להזמין אותם דרך אמאזון.

חשוב שתתאימו את הצרכים שלכם למוצרים שאתם מעוניינים לקנות ולא להפך.

מערכת בית חכם מומלצת

יש המון מערכות שמספקות פתרון חלקי או מלא לתפעול הבית החכם שלכם. חשוב מאוד מאוד לדעת מה התקציב שלכם לפני שאתם בוחרים מערכת ומתאימים אותה למוצרים השונים. הכנו עבורכם מדריך בחירת מערכת לכל תקציב וכמובן שתמיד אתם יכולים לפנות לאנשי מקצוע בתחום ברשימת החברות שלנו.

תוהים אילו מוצרים יכולים להתממשק לבית החכם שלכם? מקררים, מכונות כביסה, וילונות, תריסים , שואבי אבק, דוד חשמלי, מצלמות ואפילו המנעול שלכם. תתפלאו למצוא עוד המון מוצרים מפתיעים שכוללים במטרייה הרחבה הזאת. אתם מוזמנים לקרוא את הסקירה שהכנו על כל המוצרים לבית החכם.

תוכנות לניהול בית חכם

גוגול, שיאומי וגם בזק מספקות תוכנות לניהול בית חכם שמתממשקות באופן חלקי או מלא עם מגוון המכשירים שעובדים בתקשורת אלחוטית תחת אותו ממשק. יש לבחור תוכנה שתאפשר לכם שליטה מלאה ככל הניתן על הבית ובנוסף מערכת שתדעו להסתדר איתה ולא תיהיה מסורבלת מידי.

תוכנות מומלצות לניהול בית חכם

בית חכם ללא תשתית

המון פעמים אנחנו נתקלים בלקוחות ששואלים אותנו האם ניתן לבנות בית חכם ללא תשתית. הדבר היפה בבית חכם הוא ש"תשתית" לא באמת צריך, כלומר צריך חשמל ואינטרנט ביתי, אבל המוצרים הייעודיים לבית חכם לא צריכים תשתית מוכנה מראש ומסורבלת. ניתן לומר שעם מערכת נכונה לכל אחד יש איזשהי סוג של תשתית לבית החכם.

מוצרים לבית החכם

אז אתם בטח רוצים לדעת אילו מוצרים יכולים להיות תחת המטרייה הרחבה של הבית החכם שלכם.

כיום , ישנם מאות מוצרים חכמים שמתאימים להגדרה "חכמים" ויכולים להתממשק בתוך המערכת הביתית שלכם,  ועתה נמנה כמה מהחשובים שבהם כמו

 • וילונות חכמים
 • תריסים חשמליים
 • שואבי אבק
 • מכונות כביסה
 • מצלמות אבטחה
 • מערכות ניקיון
 • מתג דוד חכם
 • טלוויזיה ומערכות בידור חכמות
 • מקררים חכמים
 • שקעים חכמים
 • ארונות חשמל חכמים

וכמובן ששקע חכם, שנותן וכמובן ששקע חכם נותן לכם את האפשרות להפוך כמעט כל מכשיר חשמלי ל"חכם" באמצעות היכולות לשלוט על ההדלקה וכיבוי שלו בעזרת השקע החכם.

בשנים הקרובות כמעט כל מכשיר חשמלי יהפוך לכם וזה הכיוון הטכנולוגי המרכזי שהחברות הגדולות בדרך אליו.

עתיד המערכות החכמות והבתים החכמים

מגזין forbes הידוע פרסם 14 הערכות לגבי העתיד הטכנולוגיי של הבתים החכמים, במידה ותרצו לקרוא את הכתבה המלאה אתם יותר ממוזמנים להציץ כאן  אך לעצלנים שבינינו נתמצת את עיקרי הדברים.

עיקר הערכה מבוססת על תחילת שילוב של בינה מלאכותית, כלומר לא מן הנמנע שתוך מספר שנים הבית כבר ידע בעצמו על בסיס מה שהוא למד ולומד אודותיכם מה אתם רוצים שיקרה ויתפעל את הדברים לבד.

ללא ספק, מדובר במחשבה שיכולה להבהיל חלק ממכם, אך זהו ללא ספק העתיד והכיוון העולמי.

בנוסף, פורבס צופה שבתים חכמים ימשיכו ואף השתפרו בייעול תהליכים שונים כמו חסכון בחשמל ויעילות טכנולוגית. טרנד נוסף מרתק ומעניין הוא בתחום הבישול, ששם הציפייה היא שיותר ויותר גאג'טים טכנלוגיים יקחו שליטה על המטבח שלכם ויעזרו לכם בתהליך הבישול.

נסיים את התחזית בהערכה של פורבס לכך שהנחיות קוליות יהיו נפוצות יותר ויותר וכך תוכלו לשלוט על הבית שלכם באמצעות הקול בלבד ולא באמצעות הדרך "המישונת" של שליטה באמצעות מגע.

כבר היום, המון מערכות עובדות על שליטה קולית והידועה שבינהן היא "סירי" של האייפון, אך גם אמאזון מייקרוסופט וחברות נוספות במשק כבר עובדות ומוכרות את המוצרים שלהן בתחום.

Most Popular

מנעול חכם
moscovic_admin

למה אתם צריכים מנעול חכם לבית?

קשה למצוא אדם שלא מכיר את הפתגם הידוע- "ביתי הוא מבצרי". אם על מקורו של הביטוי יש חולקים, קל וחומר שעל פירושו אין עוררין: המקום

בית חכם
moscovic_admin

בית חכם עשה זאת בעצמך

רוצה להתקין מערכות בית חכם לבדך? מעוניין לחסוך בהוצאות ולהתחיל בהתאמת הבית שלך למערכות חכם? בדיוק בשביל זה אנחנו פה ונוכל לעזור לך לבחור אסטרטגיה